Tomos MC50 Senior - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Tomos MC50 Senior is a lightweight automatic scooter ideal for new riders and urban commuters seeking simplicity and ease of use. Known for its ultra-low seat height and minimal weight, it prioritizes accessibility and maneuverability in tight city spaces. Its reliable automatic transmission and dual-brake system make it a dependable choice for casual, short-distance riding.
2010
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor. Dell´Ortho |
| Bore x stroke | 38.0 x 43.0 mm (1.5 x 1.7 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Power | 2.36 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Category | Minibike, sport |
| Year | 2010 |
| Model | Tomos MC50 Senior |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 95 mm (3.7 inches) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 95 mm (3.7 inches) |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear tyre dimensions | 3.00-12 |
| Front tyre dimensions | 2.50-14 |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 0.49 litres (0.13 gallons) |
| Fuel capacity | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Seat height | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0515 HP/kg |
| Dry weight | 45.8 kg (101.0 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Blue |
| Starter | Electric & kick |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.