Tomos MC80 Dirt Bike - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Tomos MC80 is a lightweight dirt bike designed for young riders and beginners seeking an affordable entry into off-road motorcycling. Its semi-automatic clutch and electric starter make it accessible to novice riders, while the compact 59.9 kg frame and modest 80cc engine deliver manageable power and easy handling on trails and rough terrain.
2010
General information | |
| Category | Minibike, sport |
| Year | 2010 |
| Model | Tomos MC80 Dirt Bike |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Semi-automatic |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 3-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor. 14 mm Bing |
| Bore x stroke | 47.0 x 45.6 mm (1.9 x 1.8 inches) |
| Compression | 7.0:1 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 79.00 ccm (4.82 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 95 mm (3.7 inches) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 95 mm (3.7 inches) |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear tyre dimensions | 2.15-14 |
| Front tyre dimensions | 2.50-16 |
| Rear suspension | Single shock |
| Front suspension | Telescopic fork |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 0.49 litres (0.13 gallons) |
| Fuel capacity | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Seat height | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 59.9 kg (132.0 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Blue |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.