Tx150 Enduro - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White, black, red, blue |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Keeway TX150 Enduro |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Overhead Valves (OHV) |
| Induction | Carburettor |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 57.3 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Max Torque | 11.4 Nm (1.2 kgf-m or 8.4 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 149.0 ccm (9.09 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1360 mm (53.5 inches) |
| Ground Clearance | 260 mm (10.2 inches) |
| Overall Width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall Length | 2040 mm (80.3 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0742 HP/kg |
| Dry Weight | 150.0 kg (330.7 pounds) |
Tx150 Enduro dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 110/90-17 |
| Front Tyre | 90/90-19 |
| Rear Wheel Travel | 53 mm (2.1 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Wheel Travel | 160 mm (6.3 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 96.0 km/h (59.7 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Keeway TX150 Enduro discussion group or the general Keeway discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | USB. Skid plate. Chinese made bike. |
| Electrical | 12V 6 Ah battery |
| Instruments | Digital |
| Exhaust system | Integrated exhaust pipe |
| Lubrication system | Pressure splash |
| Output | 11.1 HP (8.1 kW)) @ 8500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.