|
| Color Options | Manx Platinum, Carbon black/grey |
| Category | Sport |
| Model | Norton V4SV |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection. 8-fuel injectors. Full drive-by-wire system |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 82.0 x 56.8 mm (3.2 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Max Torque | 125.0 Nm (12.7 kgf-m or 92.2 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Engine Details | 72-degree V4. Titanium inlet valves. Chain- driven cams with idler gear for reduced engine height. |
| Engine Type | V4, four-stroke |
| Capacity | 1200.0 ccm (73.22 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1434 mm (56.5 inches) |
| Seat Height | 836 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.9585 HP/kg |
| Dry Weight | 193.0 kg (425.5 pounds) |
V4sv dimensions and frame |
| Wheels | Carbon fibre BSTs or OZ Racing forged aluminium wheels |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo caliper and master-cylinder. |
| Brake Disc Diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Radially mounted Brembo monobloc calipers. Brembo discs, and Brembo master cylinder. |
| Rear Tyre | 6.00-17 |
| Front Tyre | 3.50-17 |
| Rear Suspension | Ohlins TTXGP Norton bespoke fully adjustable rear shock. |
| Front Suspension | Ohlins NIX30 system front fork. Fully adjustable. |
| Frame | Aluminium tubular chassis. Aerospace 5-axis CNC machined outriggers and headstock. Frame is hand TIG welded. |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Norton V4SV discussion group or the general Norton discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Carbon fibre fuel tank and body panels. Traction-control, wheelie control, launch control and cruise control. Wet, Road and Sport ride modes. Keyless. |
| Lighting | LED lighting |
| Instruments | Full-colour 6-inch TFT display |
| Rake (fork angle) | 23.5° |
| Output | 185.0 HP (135.0 kW)) @ 12500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.