Vr 220hx - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Blue |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Hartford VR-220HX |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission | 75.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.27 litres/100 km (30.6 km/l or 71.93 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 63.5 x 62.2 mm (2.5 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Max Torque | 10.9 Nm (1.1 kgf-m or 8.0 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Capacity | 223.0 ccm (13.61 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Overall Width | 823 mm (32.4 inches) |
| Overall Length | 2082 mm (82.0 inches) |
| Overall Height | 1240 mm (48.8 inches) |
| Seat Height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1370 HP/kg |
| Dry Weight | 140.0 kg (308.6 pounds) |
Vr 220hx dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 110/80-18 |
| Front Tyre | 3.00-21 |
| Rear Suspension | Mono shock |
| Front Suspension | Inverted forks |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Hartford VR-220HX discussion group or the general Hartford discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in Taiwan. |
| Power | 19.2 HP (14.0 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.