Z500 SE - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Z500 SE is a nimble middleweight naked bike perfect for riders seeking accessible performance and everyday versatility. Its 451cc parallel-twin engine delivers 44.3 horsepower with punchy mid-range torque, offering spirited acceleration and a top speed of 180 km/h. Known for sharp handling and reliable engineering, it excels as an ideal platform for enthusiasts and commuters alike.
2025
General information | |
| Color Options | Candy Persimmon Red/Metallic Flat Spark Black/Metallic Matte Graphenesteel Gray Metallic Moondust Gray/Metallic Spark Black Metallic Moondust Gray/Metallic Spark Black |
| Category | Naked bike |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Assist and slipper Clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 32mm throttle bodies |
| Bore x Stroke | 70.0 x 58.6 mm (2.8 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Max Torque | 42.6 Nm (4.3 kgf-m or 31.4 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Max Power | 44.3 HP (32.3 kW)) @ 9000 RPM |
| Capacity | 451.0 ccm (27.52 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1375 mm (54.1 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 1995 mm (78.5 inches) |
| Overall Height | 1050 mm (41.3 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2877 HP/kg |
| Wet Weight | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Dry Weight | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| | |
Z500 SE dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Single mm disc with single-piston caliper and ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Single semi-floating disc with 2-piston calipers and ABS |
| Rear Tyre | 150/60-17M |
| Front Tyre | 110/70-17M |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak, gas-charged shock with adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic fork 41mm |
| Trail | 92 mm (3.6 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 180.3 km/h (112.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Z500 SE discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | ERGO-FIT®, LCD Instrumentation with Smartphone Connectivity via RIDEOLOGY THE APP |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4.34 seconds |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki Z500 SE |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.