Z900 SE Performance - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Z900 SE Performance is a middleweight naked bike powered by a potent 948cc inline-four engine delivering 122 horsepower and 97.4 Nm of torque. Built for experienced riders seeking thrilling acceleration and responsive handling, it combines aggressive styling with refined performance and liquid cooling for extended riding sessions. Known for its raw power delivery and nimble street presence, this naked sportbike excels in both spirited road riding and everyday commuting.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Graphite Gray/Ebony/Metallic Graphite Gray |
| Category | Naked bike |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 111.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.80 litres/100 km (20.8 km/l or 49.00 mpg) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 36 mm x 4 with sub-throttles |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.4 x 56.0 mm (2.9 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Max Torque | 97.4 Nm (9.9 kgf-m or 71.8 ft.lbs) @ 7700 RPM |
| Max Power | 122.0 HP (89.1 kW)) @ 9500 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 948.0 ccm (57.85 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1455 mm (57.3 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall Length | 2065 mm (81.3 inches) |
| Overall Height | 1075 mm (42.3 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 214.0 kg (471.8 pounds) |
| | |
Z900 SE Performance dimensions and frame | |
| Wheels | Black, 5-spoke |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. petal-style disc with single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Semi-floating Brembo discs with dual radial-mount, Brembo M4.32 monobloc, four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link, Öhlins S46 gas-charged shock with rebound damping and spring preload adjustability |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41 mm inverted fork with compression and rebound damping and spring preload adjustability |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
| Frame | Trellis, high tensile steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Z900 SE Performance discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | TFT Color Instrumentation |
| Rake (fork angle) | 24.9° |
| Exhaust system | Akrapovic |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Motorcycle name | Kawasaki Z900 SE Performance |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.