Z H2 SE Performance - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Z H2 SE Performance is a supercharged naked bike engineered for experienced riders seeking extreme performance and cutting-edge technology. Its 998cc in-line four engine produces 197 horsepower with forced induction, delivering thrilling acceleration and distinctive character. Best known for its supercharger-equipped heart and liquid-cooled precision engineering, this machine suits riders who demand raw power combined with modern electronics.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Graphenesteel Gray/Ebony |
| Category | Naked bike |
| Model | Kawasaki Z H2 SE Performance |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Assist and Slipper clutch. Wet multi-disc, manual. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 40mm Keihin throttle bodies. Supercharged. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Max Torque | 137.0 Nm (14.0 kgf-m or 101.1 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Engine Details | Supercharged |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.00 litres (5.02 US gallons) |
| Wheelbase | 1455 mm (57.3 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 815 mm (32.1 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 240.0 kg (529.1 pounds) |
| | |
Z H2 SE Performance dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Dual semi-floating petal discs. Radial-mount Brembo M4.32 4-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 134 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Uni Trak, BFRC lite gas-charged shock with piggyback reservoir, KECS-controlled compression and rebound damping, manual spring preload adjustability, and top-out spring. |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43 mm inverted fork (SFF-CA) with KECS-controlled compression and rebound damping, manual spring preload adjustability, and top-out springs. |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Trellis, high tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Z H2 SE Performance discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED Lighting |
| Instruments | TFT color instrumentation |
| Rake (fork angle) | 24.9° |
| Driveline | Sealed chain |
| Output | 197.1 HP (143.9 kW)) @ 11000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.