|
| Color Options | Black |
| Price | US$ 9900. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Kove 800X Pro |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Oil Bath, Multi-Disc, Cable-Actuated |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch EFI |
| Bore x Stroke | 88.0 x 65.7 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Capacity | 799.0 ccm (48.75 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 18.93 litres (5.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1511 mm (59.5 inches) |
| Ground Clearance | 274 mm (10.8 inches) |
| Overall Width | 881 mm (34.7 inches) |
| Overall Length | 2238 mm (88.1 inches) |
| Overall Height | 1400 mm (55.1 inches) |
| Seat Height | 876 mm (34.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 185.1 kg (408.0 pounds) |
800x Pro dimensions and frame |
| Wheels | Gold rims. Wire spoked. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 4-piston galiper. ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 241 mm (9.5 inches) |
| Rear Suspension | KYB Piggy-Back Shock, Adjustable Rebound and Compression |
| Front Wheel Travel | 241 mm (9.5 inches) |
| Front Suspension | KYB 48mm Upside Fork, Adjustable Compression and Rebound |
| Frame | Steel Perimeter |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kove 800X Pro discussion group or the general Kove discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Street legal version. Switchable ABS. Chinese made bikes sold in the US. |
| Rake (fork angle) | 26.2° |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.