|
| Color Options | Blue/yellow |
| Price | US$ 11900. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2025 |
| Model | Kove 800X Rally |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Oil Bath, Multi-Disc, Cable-Actuated |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch EFI |
| Bore x Stroke | 88.0 x 65.7 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Max Power | 95.0 HP (69.3 kW)) |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 799.0 ccm (48.75 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 18.93 litres (5.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1544 mm (60.8 inches) |
| Ground Clearance | 292 mm (11.5 inches) |
| Overall Width | 881 mm (34.7 inches) |
| Overall Length | 2268 mm (89.3 inches) |
| Overall Height | 1435 mm (56.5 inches) |
| Seat Height | 894 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5770 HP/kg |
| Dry Weight | 164.7 kg (363.0 pounds) |
|
|
800x Rally dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston galiper. ABS. |
| Rear Tyre | 140/80-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 241 mm (9.5 inches) |
| Rear Suspension | Piggy-Back Shock, Adjustable Rebound, High-Speed and Low-Speed Compression |
| Front Wheel Travel | 267 mm (10.5 inches) |
| Front Suspension | Upside Fork, Adjustable Compression and Rebound |
| Frame | Steel Perimeter |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kove 800X Rally discussion group or the general Kove discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Street legal version. Switchable ABS. Chinese made bikes sold in the US. |
| Rake (fork angle) | 27.2° |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.