Avinton Collector GT - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Avinton Collector GT is a French-built cruiser designed for riders seeking a lightweight, fuel-efficient alternative to traditional heavyweight cruisers. Known for its exceptional economy at 5.4 liters per 100km and agile handling courtesy of its 175kg dry weight, this bike excels for commuters and enthusiasts who value practicality without sacrificing character.
2015
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2015 |
| Model | Avinton Collector GT |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 in 1 Devil in stainless steel |
| Greenhouse gases | 125.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.40 litres/100 km (18.5 km/l or 43.56 mpg) |
| Clutch | 10 dry disks with pressure diaphragms |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | CDI single fire reprogrammable |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 46mm/diam. carburator with flat valve; air intake butterflies managed electronically |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 101.6 x 101.0 mm (4.0 x 4.0 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Top speed | 262.0 km/h (162.8 mph) |
| Torque | 168.00 Nm (17.1 kgf-m or 123.9 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 120.00 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Engine details | S and S V-Twin at 45 degree |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1645.00 ccm (100.38 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 228 mm (9.0 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 335 mm (13.2 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear Suspension | Sachs shocks |
| Front Suspension | 46mm adjustable Ceriani fork |
| Trail | 85 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Tubular with suspended engine, oil circuit integrated in the frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Power/weight ratio | 0.6857 HP/kg |
| Dry weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | French bike |
| Factory warranty | 2 years of parts and labor |
| Instruments | Digital display multi-programmable |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, white, black |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.