Avinton Collector Race - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Avinton Collector Race is a French-built naked bike powered by a distinctive S&S 1645cc V-Twin engine delivering 120 horsepower and robust 163 Nm torque. This air-cooled cruiser suits riders seeking classic American muscle with European engineering, known for its handcrafted quality and imposing presence. The carbureted powerplant and dry sump lubrication emphasize mechanical simplicity and old-school character.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2013 |
| Model | Avinton Collector Race |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 in 1 Devil in stainless steel |
| Driveline | Kevlar belt primary |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 46mm/diam. carburator with flat valve; air intake butterflies managed electronically |
| Bore x stroke | 101.6 x 101.0 mm (4.0 x 4.0 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Torque | 162.72 Nm (16.6 kgf-m or 120.0 ft.lbs) @ 4250 |
| Power | 120.00 |
| Engine details | S and S V-Twin at 45 degree |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1645.00 ccm (100.38 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear suspension | Sachs shocks |
| Front suspension | 46mm adjustable Ceriani fork |
| Trail | 85 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Tubular with suspended engine, oil circuit integrated in the frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6486 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| Dry weight | 185.0 kg (407.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | French made bike |
| Color options | Red, white, black |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.