Avinton Collector Race - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Avinton Collector Race is a French-built naked bike powered by an S&S 1645cc V-Twin engine producing 120 horsepower and substantial low-end torque of 168 Nm. Designed for experienced riders seeking raw character and performance, this machine delivers classic American cruiser styling combined with modern engineering and impressive top speed capabilities. Known for its hand-crafted quality and bespoke customization options, the Collector Race appeals to enthusiasts valuing individuality and mechanical purity.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2014 |
| Model | Avinton Collector Race |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 in 1 stainless steel or carbon |
| Driveline | Kevlar belt primary |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | CDI single fire reprogrammable |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 46mm/diam. carburator with flat valve; air intake butterflies managed electronically |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 101.6 x 101.0 mm (4.0 x 4.0 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Top speed | 262.0 km/h (162.8 mph) |
| Torque | 168.00 Nm (17.1 kgf-m or 123.9 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 120.00 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Engine details | S and S V-Twin at 45 degree |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1645.00 ccm (100.38 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 282 mm (11.1 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 335 mm (13.2 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 155/80-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear Suspension | Sachs shocks |
| Front Suspension | 46mm adjustable Ceriani fork |
| Trail | 85 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Tubular with suspended engine, oil circuit integrated in the frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6857 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| Dry weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | French made bike |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, white, black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.