Avinton Deluxe - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Avinton Deluxe is a lightweight French cruiser designed for riders seeking nimble handling and accessible ergonomics. Known for its compact 175kg frame and comfortable 790mm seat height, it delivers everyday practicality with modern digital instrumentation. The bike excels as an entry-level cruiser or commuter option, balancing classic styling with user-friendly performance characteristics.
2018
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2018 |
| Model | Avinton Deluxe |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Arrow Carbon silencer |
| Greenhouse gases | 125.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.40 litres/100 km (18.5 km/l or 43.56 mpg) |
| Driveline | Kevlar belt primary |
| Clutch | 10 dry disks with pressure diaphragms |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 46mm/diam. carburator with flat valve; air intake butterflies managed electronically |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 101.6 x 101.0 mm (4.0 x 4.0 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Top speed | 262.0 km/h (162.8 mph) |
| Torque | 168.00 Nm (17.1 kgf-m or 123.9 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 120.00 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Engine details | S and S V-Twin at 45 degree. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1647.00 ccm (100.50 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Solo seat |
| Wheels | Marchesini machined aluminium |
| Rear brakes | Single disc. Beringer |
| Front brakes | Single disc. Beringer 6 pistons caliper |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Sachs monoshock |
| Front wheel travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | Inverted adjustable oversized Ceriani fork |
| Trail | 85 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Tubular with suspended engine, oil circuit integrated in the frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6857 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Dry weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | French brand. |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/white |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.