Avinton Originale - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Avinton Originale is a lightweight French cruiser best suited for riders seeking nimble handling and classic styling. Known for its accessible seat height and manageable weight, it combines retro aesthetics with modern conveniences like digital instruments and electric start. The forged aluminum wheels and capable braking system deliver practical performance for everyday riding.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2017 |
| Model | Avinton Originale |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Original aluminium silencer Avinton by Arrow |
| Greenhouse gases | 125.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.40 litres/100 km (18.5 km/l or 43.56 mpg) |
| Driveline | Kevlar belt primary |
| Clutch | 10 dry disks with pressure diaphragms |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 46mm/diam. carburator with flat valve; air intake butterflies managed electronically |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 101.6 x 101.0 mm (4.0 x 4.0 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Top speed | 262.0 km/h (162.8 mph) |
| Torque | 168.00 Nm (17.1 kgf-m or 123.9 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 120.00 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Engine details | S and S V-Twin at 45 degree. 4 camshafts. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1647.00 ccm (100.50 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Sport seat |
| Wheels | Forged and machined aluminium wheels |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc. AJP 6 piston calipe |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Sachs monoshock |
| Front wheel travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | Inverted adjustable oversized Ceriani fork |
| Trail | 85 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Tubular with suspended engine, oil circuit integrated in the frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6857 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Dry weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | French brand. |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Custom |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.