Avinton Vintage - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Avinton Vintage is a large-displacement naked bike powered by an S&S 1645cc V-Twin engine producing 120 hp and substantial 168 Nm torque. Built for riders seeking classic styling combined with modern cruiser performance, it excels in delivering accessible power across the rev range. Best known for its handcrafted European engineering and distinctive retro aesthetic, the Vintage appeals to enthusiasts who value character and torque-rich rideability over cutting-edge sportiness.
2014
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2014 |
| Model | Avinton Vintage |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | ArrowStainless Steel Silence |
| Driveline | Kevlar belt primary |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 46mm/diam. carburator with flat valve; air intake butterflies managed electronically |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 101.6 x 101.0 mm (4.0 x 4.0 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Torque | 168.00 Nm (17.1 kgf-m or 123.9 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 120.00 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Engine details | S and S V-Twin at 45 degree |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1645.00 ccm (100.38 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Comfort seat |
| Wheels | Kineo Spoke Rims |
| Rear brakes diameter | 282 mm (11.1 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 335 mm (13.2 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Trail | 85 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Tubular with suspended engine, oil circuit integrated in the frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6780 HP/kg |
| Dry weight | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | French brand. |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Custom |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.