Bear Champion - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, blue, green, black |
| Price | US$ 1549. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Minibike, sport |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA approved |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Engine Details | LC152FMI Loncin engine |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.46 litres (2.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1062 mm (41.8 inches) |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 574 mm (22.6 inches) |
| Overall Length | 1651 mm (65.0 inches) |
| Overall Height | 991 mm (39.0 inches) |
| Seat Height | 739 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 120.2 kg (265.0 pounds) |
Bear Champion dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 2.75-10 |
| Front Tyre | 3.50-10 |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 80.0 km/h (49.7 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Champion discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in the US. Made in China. Also called PBZ125-2. Assembly required: Handlebars, mirrors, headlight, front wheel, front fender, shift lever, battery, right front turning light, rear shelf. |
| Carrying Capacity | Rear rack |
| Electrical | 12V/4Ah battery. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Ice Bear Champion |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.