Bear Leo - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, green, black |
| Category | Minibike, cross |
| Model | Ice Bear Leo |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA approved |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Engine Details | Lifan engine |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.46 litres (2.50 US gallons) |
| Wheelbase | 950 mm (37.4 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 560 mm (22.1 inches) |
| Overall Length | 1430 mm (56.3 inches) |
| Overall Height | 899 mm (35.4 inches) |
| Seat Height | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 120.2 kg (265.0 pounds) |
| | |
Bear Leo dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 2.75-8 |
| Front Tyre | 3.50-8 |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 80.0 km/h (49.7 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Leo discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in the US. Made in China. Also called PBZ125-3. Assembly required: Handlebars, mirrors, headlight, front wheel, front fender, shift lever, battery, right front turning lights. |
| Carrying Capacity | Rear rack |
| Electrical | 12V/4Ah battery. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.