Bear Mini Max 150 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, blue, green, orange |
| Price | US$ 1599. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Minibike, sport |
| Year | 2025 |
| Model | Ice Bear Mini Max 150 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Engine Details | 157QMJ Xinba engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.30 litres (1.40 US gallons) |
| Wheelbase | 1280 mm (50.4 inches) |
| Ground Clearance | 99 mm (3.9 inches) |
| Overall Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Overall Length | 1781 mm (70.1 inches) |
| Overall Height | 940 mm (37.0 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 145.2 kg (320.0 pounds) |
| | |
Bear Mini Max 150 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Suspension | Trailing link coilover shocks |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 67.0 km/h (41.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Mini Max 150 discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in the US. Made in China. Also called PMZ150-M1. Assembly required: front wheel, handlebars, mirrors, battery, rear shock. |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | 12V / 7A battery |
| Oil capacity | 0.70 litres (0.74 US quarts) |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.