Bear Vision 150 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, Blue, Black, Orange, Green |
| Price | US$ 1299. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Ice Bear Vision 150 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA approved |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Engine Details | 157QMJ Xinba engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.43 litres (1.70 US gallons) |
| Ground Clearance | 99 mm (3.9 inches) |
| Overall Width | 660 mm (26.0 inches) |
| Overall Length | 1869 mm (73.6 inches) |
| Overall Height | 1118 mm (44.0 inches) |
| Dry Weight | 158.8 kg (350.0 pounds) |
| | |
Bear Vision 150 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Dual Shock |
| Front Suspension | Dual Telescopic fork |
| Frame | Steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Vision 150 discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in US, produced in China, also called PMZ150-17. |
| Electrical | 12V/9Ah battery. |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.