Bear Evader 50 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, blue, green, white |
| Price | US$ 1499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Minibike, sport |
| Model | Ice Bear Evader 50 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA approved |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 38.4 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 2.0 Nm (0.2 kgf-m or 1.5 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Max Power | 1.9 HP (1.4 kW)) @ 5500 RPM |
| Engine Details | 139QMB Xinba engine |
| Capacity | 49.5 ccm (3.02 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.30 litres (1.66 US gallons) |
| Wheelbase | 1290 mm (50.8 inches) |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 739 mm (29.1 inches) |
| Overall Length | 1801 mm (70.9 inches) |
| Overall Height | 1021 mm (40.2 inches) |
| Seat Height | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0138 HP/kg |
| Dry Weight | 136.1 kg (300.0 pounds) |
| | |
Bear Evader 50 dimensions and frame | |
| Wheels | Alloy wheels |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Suspension | Trailing link coilover shocks |
| Frame | Steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Evader 50 discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in the US. Made in China. Also called PMZ50-M5. Assembly required: front wheel, front fender, handlebars, mirrors, battery, left switch. |
| Electrical | 12V / 7A battery |
| Oil capacity | 0.70 litres (0.74 US quarts) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.