Bear Maddog Gen V 150 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, blue, white, black |
| Price | US$ 2550. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Ice Bear Maddog Gen V 150 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA Approved |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 38.4 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Max Torque | 2.0 Nm (0.2 kgf-m or 1.5 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Engine Details | 157QMJ Xinba engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 4.20 litres (1.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1598 mm (62.9 inches) |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 650 mm (25.6 inches) |
| Overall Length | 2101 mm (82.7 inches) |
| Overall Height | 909 mm (35.8 inches) |
| Seat Height | 599 mm (23.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0118 HP/kg |
| Dry Weight | 158.8 kg (350.0 pounds) |
| | |
Bear Maddog Gen V 150 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast alloy |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Tyre | 185/30-14 |
| Front Tyre | 120/80-14 |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Suspension | Dual Telescopic Forks |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Maddog Gen V 150 discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in the US. Made in China. Bike also called IceBear PMZ150-22 Mad Dog Gen V. |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12V/9Ah battery. |
| Instruments | Digital |
| Oil capacity | 0.80 litres (0.85 US quarts) |
| Output | 1.9 HP (1.4 kW)) @ 5500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.