Bear Menace 50 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, blue, green, grey |
| Price | US$ 1499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Minibike, sport |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 38.4 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 2.0 Nm (0.2 kgf-m or 1.5 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 49.5 ccm (3.02 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.50 litres (2.25 US gallons) |
| Wheelbase | 1311 mm (51.6 inches) |
| Ground Clearance | 109 mm (4.3 inches) |
| Overall Width | 739 mm (29.1 inches) |
| Overall Length | 1859 mm (73.2 inches) |
| Overall Height | 1151 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0138 HP/kg |
| Dry Weight | 136.1 kg (300.0 pounds) |
Bear Menace 50 dimensions and frame | |
| Wheels | Alloy wheels |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 3.50-10 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Suspension | Trailing link coilover shocks |
| Frame | Steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Menace 50 discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in the US. Made in China. Also called PMZ50-Z1. Assembly required: front wheel, front fender, handlebars, mirrors, battery, rear shock absorber. |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12V / 7A battery |
| Oil capacity | 0.70 litres (0.74 US quarts) |
| Output | 1.9 HP (1.4 kW)) @ 5500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Ice Bear Menace 50 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.