Bear Warrrior 200 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Grey, blue, red, white |
| Price | US$ 1650. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Capacity | 200.0 ccm (12.20 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.30 litres (1.66 US gallons) |
| Wheelbase | 1311 mm (51.6 inches) |
| Overall Width | 775 mm (30.5 inches) |
| Overall Length | 1971 mm (77.6 inches) |
| Overall Height | 1219 mm (48.0 inches) |
| Seat Height | 767 mm (30.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 204.1 kg (450.0 pounds) |
Bear Warrrior 200 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/70-13 |
| Front Tyre | 130/70-13 |
| Rear Suspension | Dual Shock |
| Front Suspension | Dual Telescopic Forks |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Warrrior 200 discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | SWindscreen. Sold in the US. Made in China. Scooter also called IceBear PMZ200-1 Warrior. Assembly required: front wheel, front fender, handlebars, mirrors, battery, rear shock absorber, rear bumpers, rear box. |
| Carrying Capacity | Top box |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12V/6Ah battery. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Ice Bear Warrrior 200 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.