CRF110F - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CRF110F is an entry-level dirt bike designed for young riders and beginners seeking a reliable, manageable platform to learn fundamental riding skills. Known for its lightweight construction, low seat height, and forgiving handling characteristics, it excels in off-road training and recreational riding on varied terrain.
2025
General information | |
| Color Options | Red, White/green |
| Price | US$ 2699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Honda CRF110F |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | Meets current California Air Resource Board (CARB) and EPA off-road emissions standards. |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. 19mm throttle bore |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 55.6 mm (2.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Max Torque | 8.9 Nm (0.9 kgf-m or 6.5 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 109.0 ccm (6.65 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 3.79 litres (1.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1064 mm (41.9 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 678 mm (26.7 inches) |
| Overall Length | 1541 mm (60.7 inches) |
| Overall Height | 922 mm (36.3 inches) |
| Seat Height | 657 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 76.7 kg (169.1 pounds) |
| | |
CRF110F dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium, wire spoked |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 95 mm (3.7 inches) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Tyre | 80/100-12 |
| Front Tyre | 70/100-14 |
| Rear Wheel Travel | 97 mm (3.8 inches) |
| Rear Suspension | Single-shock |
| Front Wheel Travel | 109 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | 31.0mm leading-axle fork |
| Trail | 51 mm (2.0 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CRF110F discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID: CRF110F. |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Rake (fork angle) | 25.4° |
| Driveline | #420 Chain. 14T/38T. |
| Output | 7.2 HP (5.2 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.