Ducati ST3 - 2006 Specifications and Reviews
The 2006 Ducati ST3 is a versatile sport-tourer designed for riders seeking spirited performance with practical everyday usability. Powered by a responsive 992cc V-twin engine producing 106 horsepower, it balances the agility of a sportbike with the comfort and storage needed for longer journeys. Best known for its distinctive red trellis frame and Ducati engineering excellence, the ST3 excels as an engaging bike for experienced riders who refuse to compromise between weekend thrills and real-world capability.
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2006 |
| Model | Ducati ST3 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet multiplate with hydraulic control |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Starter | Electric |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Valves per cylinder | 3 |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, 50 mm throttle body |
| Bore x stroke | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 11.3:1 |
| Torque | 10.00 |
| Power | 105.67 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 203.0 kg (447.5 pounds) |
| | |
Ducati ST3 dimensions and frame | |
| Exhaust system | 2 aluminium mufflers with catalytic converter and lambda sensor |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 148 mm (5.8 inches) |
| Rear suspension | Progressive linkage with fully adjustable Sachs monoshock |
| Front suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front suspension | Showa 43 mm upside-down adjustable preload fork |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5205 HP/kg |
| | |
Other specs | |
| Color options | Red-red-black, Senna grey-metallic grey-fluorescent red, Black-black-grey |
| Fuel capacity | 21.00 litres (5.55 gallons) |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.