Ducati SportClassic 1000 S - 2008 Specifications and Reviews
The 2008 Ducati SportClassic 1000 S is a retro-styled middleweight that appeals to riders seeking classic aesthetics with modern reliability. Powered by a 992cc air-cooled V-twin producing 90.78 horsepower, it delivers responsive performance and nimble handling ideal for everyday riding and weekend adventures. Best known for its timeless design that blends 1970s Ducati heritage with contemporary technology.
2008
General information | |
| Category | Classic |
| Year | 2008 |
| Model | Ducati SportClassic 1000 S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet multiplate with hydraulic control |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Starter | Electric |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Injection. Marelli electronic fuel injection, 45 mm throttle body |
| Bore x stroke | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Power | 90.78 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Seat height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 181.0 kg (399.0 pounds) |
Ducati SportClassic 1000 S dimensions and frame | |
| Exhaust system | Black exhaust system with two mufflers r.h. |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-R17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-R17 |
| Rear suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear suspension | Twin fully adjustable shock absorber |
| Front suspension travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | 43 mm upside-down fork |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel trellis frame |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5015 HP/kg |
Other specs | |
| Color options | Red with white stripe-red-black |
| Fuel capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.