Harley-Davidson CVO Road Glide - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Harley-Davidson CVO Road Glide is a premium touring cruiser engineered for long-distance riders seeking superior comfort and advanced technology. Known for its distinctive batwing fairing, exceptional cargo capacity via saddlebags, and comprehensive instrumentation with cruise control, it delivers refined highway performance. This machine suits experienced riders who prioritize comfort, features, and customization on extended journeys.
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2020 |
| Model | Harley-Davidson CVO Road Glide |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Dual, with crossover |
| Greenhouse gases | 143.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 6.20 litres/100 km (16.1 km/l or 37.94 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. ESPFI |
| Bore x Stroke | 104.0 x 114.0 mm (4.1 x 4.5 inches) |
| Compression | 10.2:1 |
| Torque | 171.0 Nm (17.4 kgf-m or 126.1 ft.lbs) @ 3750 Revolutions">RPM |
| Power | 105.0 Horsepower">HP (76.6 Kilowatt">kW)) @ 5250 Revolutions">RPM |
| Engine details | Milwaukee-Eight® 117 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1923.0 ccm (117.34 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Gloss Black Fugitive |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear tire | 180/55-B18 |
| Front tire | 130/60-B21 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall length | 2460 mm (96.9 inches) |
| Seat height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2692 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 402.0 kg (886.3 pounds) |
| Dry weight | 390.0 kg (859.8 pounds) |
Other specs | |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Light | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instruments | Large speedometer and tachometer with wide numbers; large fuel and volt gauges with wide numbers; display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator; and larger telltale indicators, including new reverse indicator light |
| Starter | Electric |
| Color options | Sand Dune |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.