Harley-Davidson Heritage Softail Classic - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Heritage Softail Classic suits riders seeking classic styling with modern touring capability. Known for its iconic cruiser aesthetic combined with the Softail frame's comfortable ride, it delivers accessible performance through the air-cooled Twin Cam 103B engine. Best appreciated by traditionalists who value authentic Harley heritage and leisurely road travel over aggressive riding.
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2014 |
| Model | Harley-Davidson Heritage Softail Classic |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, staggered shorty exhaust with dual mufflers |
| Greenhouse gases | 129.9 CO |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x stroke | 98.4 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.6:1 |
| Torque | 131.40 Nm (13.4 kgf-m or 96.9 ft.lbs) @ 3000 |
| Engine details | Air-cooled, Twin Cam 103B™ |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Steellaced, optional whitewall tires |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston |
| Front brakes | Single disc. 4-piston |
| Rear tyre dimensions | 150/80-B16 |
| Front tyre dimensions | MT90-B16 |
| Trail | 147 mm (5.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 31.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.30 litres (0.22 quarts) |
| Fuel capacity | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall length | 2,400 mm (94.5 inches) |
| Seat height | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 341.1 kg (752.0 pounds) |
| Dry weight | 326.1 kg (719.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Overall width | 625 mm (24.6 inches) |
| Overall height | 1,005 mm (39.6 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0383 HP/kg |
| Rear tyre | 80/100-10 |
| Front tyre | 80/100-10 |
| Rear Suspension | Single Hydraulic Shock Absorber |
| Front Suspension | Dual Hydraulic Shock Absorber |
| Frame type | Steel tube |
| Emission details | Zero emission |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Power | 2.15 Horsepower">HP (1.6 Kilowatt">kW)) |
| Model | GreenTrans EM80 |
| Comments | Windshield |
| Color options | Sand Pearl/Canyon Brown Pearl, Charcoal Pearl/Brilliant Silver Pearl, Big Blue Pearl/Vivid Black, Midnight Pearl, Morocco Gold Pearl, Mysterious Red Sunglo, Vivid Black, Exclusive - Vivid Black with Blue - Peace Officer, Exclusive - Dark Peace Officer Blu |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Light | High beam, front fender running lights, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instruments | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.