Harley-Davidson Road King - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 Harley-Davidson Road King is a classic American touring cruiser built for long-distance highway comfort and style. Its Milwaukee-Eight 107 V-twin engine delivers smooth, accessible power ideal for experienced cruiser riders seeking traditional aesthetics with modern reliability. Best known for commanding presence, iconic design, and genuine touring capability with exceptional low-end torque.
General information | |
| Price as new | 3.9 See the detailed rating of touring capabilities, reliability, accident risk, etc. Compare with any other motorbike. |
| Category | Touring |
| Year | 2021 |
| Model | Harley-Davidson Road King |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Greenhouse gases | 121.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.23 litres/100 km (19.1 km/l or 44.98 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 100.0 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 150.5 Nm (15.3 kgf-m or 111.0 ft.lbs) @ 3250 Revolutions">RPM |
| Power | 89.0 Horsepower">HP (65.0 Kilowatt">kW)) @ 5450 Revolutions">RPM |
| Engine details | Milwaukee-Eight® 107, Integrated Oil-Cooler |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1746.0 ccm (106.54 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Slicer II Cast Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear tire | 180/55-B18 |
| Front tire | 130/70-B18 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall length | 2450 mm (96.5 inches) |
| Seat height | 668 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2471 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 375.6 kg (828.0 pounds) |
| Dry weight | 360.2 kg (794.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Windshield. Cruise control. Alarm. |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Light | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, battery, security system, low fuel warning, cruise control, ABS, Gear/RPM display, miles to empty display |
| Instruments | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator; and larger tell-tale indicators. |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, Billiard Red, Midnight Crimson Red/Stone Washed White Pearl |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.