Harley-Davidson Road King Classic - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Harley-Davidson Road King Classic is a heavyweight cruiser designed for riders seeking classic styling with modern comfort. Known for its iconic design, comfortable seat, and long-distance capability, it appeals to touring enthusiasts and those who value traditional American motorcycle aesthetics. The bike's windshield, saddlebags, and available cruise control make it ideal for extended highway riding.
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2016 |
| Model | Harley-Davidson Road King Classic |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Greenhouse gases | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.6:1 |
| Torque | 138.00 Nm (14.1 kgf-m or 101.8 ft.lbs) @ 3250 Revolutions">RPM |
| Power | 87.00 Horsepower">HP (63.5 Kilowatt">kW)) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Engine details | Integrated Oil-Cooler |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Front brakes | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear tyre | 180/65-B16 |
| Front tyre | MT90-B16 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.80 litres (0.25 quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall length | 2,450 mm (96.5 inches) |
| Seat height | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2465 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 371.0 kg (817.9 pounds) |
| Dry weight | 353.0 kg (778.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Windshield. |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Light | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instruments | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer; dual trip meter; low fuel indicator light and mileage countdown feature; low oil pressure indicator light; engine diagnostics readout; LED indicator lights; 6-speed indicator light |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid black, Deep Jade Pearl/Vivid Black, Velocity Red Sunglo, Cosmic Blue Pearl, Crushed Ice Pearl/Frosted Teal Pearl, Billett Silver, Olive Gold. |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.