Hypersport Se - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black |
| Price | US$ 23000. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Prototype / concept model |
| Year | 2025 |
| Model | Damon Hypersport SE |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Cooling System | Liquid |
| Max Torque | 200.0 Nm (20.4 kgf-m or 147.5 ft.lbs) |
| Max Power | 100.0 HP (73.0 kW)) |
| Engine Details | PMAC Liquid Cooled 85 kW peak |
| Engine Type | Electric |
Physical measures and capacities |
| Wheelbase | 1397 mm (55.0 inches) |
| Seat Height | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
|
|
Hypersport Se dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Tyre | 180/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Suspension | Single-Sided Swingarm |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Monocoque Frame Structure |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 193.1 km/h (120.0 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Damon Hypersport SE discussion group or the general Damon discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 11kWh battery. 108 Miles Highway + City Range. Charge Time: - 45 mins to 80% @ CCS - 1.5 hrs to 90% @ Level 2 - 8 hrs to 90% @ Level 1 Traction control. Over-the-Air (OTA) Updates. Rearview 1080P Camera. Windscreen. |
| Warranty | 2 years |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3.00 seconds |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.