Indian Scout - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Indian Scout is a lightweight cruiser designed for riders seeking classic American style with accessible handling and comfortable ergonomics. Known for its low 643mm seat height, nimble 254kg weight, and reliable electric starter, it excels as an entry-level cruiser or urban commuter. The Scout delivers vintage aesthetic with modern amenities like digital instrumentation and generous 12.49-liter fuel capacity for extended rides.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2017 |
| Model | Indian Scout |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Split dual exhaust with crossover |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection. Closed Loop Sequential Port Fuel Injection |
| Torque | 97.70 Nm (10.0 kgf-m or 72.1 ft.lbs) @ 5900 Revolutions">RPM |
| Power | 100.00 Horsepower">HP (73.0 Kilowatt">kW)) |
| Engine type | V2, four-stroke |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Leather solo seat |
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Rear brakes diameter | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 298 mm (11.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear tyre | 150/80-16 |
| Front tyre | 130/90-16 |
| Rear wheel travel | 76 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 29.0° |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Wheelbase | 1,562 mm (61.5 inches) |
| Ground clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall width | 879 mm (34.6 inches) |
| Overall length | 2,311 mm (91.0 inches) |
| Overall height | 1,207 mm (47.5 inches) |
| Seat height | 643 mm (25.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4049 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 254.0 kg (560.0 pounds) |
| Dry weight | 247.0 kg (544.5 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years |
| Light | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instruments | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, Dark red, Grey, Black, Silver, red/Black, Blue/Silver |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.