NT1100 DCT - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda NT1100 DCT is a sport touring middleweight designed for riders seeking comfortable long-distance capability without sacrificing responsive performance. Its 1084cc parallel-twin engine delivers smooth power and impressive torque ideal for highway cruising and spirited riding. The DCT automatic transmission and upright ergonomics make it accessible to a broad range of riders while maintaining the agility expected from a true sport tourer.
2025
General information | |
| Color Options | Pearl Hawkseye Blue, Matte Warm Ash Metallic, Gunmetal Black Metallic |
| Category | Sport touring |
| Model | Honda NT1100 DCT |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | 2 x wet, multiplate dual clutch transmission |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 92.0 x 81.5 mm (3.6 x 3.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 112.0 Nm (11.4 kgf-m or 82.6 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Details | 270° crank |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 1084.0 ccm (66.15 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.40 litres (5.39 US gallons) |
| Wheelbase | 1535 mm (60.4 inches) |
| Ground Clearance | 175 mm (6.9 inches) |
| Overall Width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall Length | 2240 mm (88.2 inches) |
| Overall Height | 1340 mm (52.8 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 248.0 kg (546.7 pounds) |
| | |
NT1100 DCT dimensions and frame | |
| Wheels | Multi-spoke cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single piston. |
| Brake Disc Diameter | 256 mm (10.1 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. 4-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Monoblock aluminium swing arm with Pro-Link with SHOWA gas-charged damper, hydraulic dial-style preload adjuster |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Showa 43mm SFF-BP type inverted telescopic fork with dial-style preload adjust |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Frame | Semi-Double Cradle (Steel) and bolt-on aluminium subframe |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda NT1100 DCT discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Ride modes. Cruise control. Connectivity. USB. |
| Carrying Capacity | Saddle bags |
| Lighting | LED |
| Electrical | 12V 11.2Ah battery. |
| Instruments | 6.5 inch TFT Touch Panel Multi informaiton display and secondary LCD meter |
| Oil capacity | 5.20 litres (5.49 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 3.40 litres (0.90 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 26.5° |
| Output | 100.6 HP (73.4 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.