Speed Triple 1200 Rr Bretling Limited Edition - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black |
| Price | US$ 25995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Triumph Speed Triple 1200 RR Bretling Limited Edition |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 149.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.43 litres/100 km (15.6 km/l or 36.58 mpg) |
| Clutch | Wet. multi-plate, slip |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 90.0 x 60.8 mm (3.5 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Max Torque | 124.8 Nm (12.7 kgf-m or 92.0 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Max Power | 177.5 HP (129.6 kW)) @ 10750 RPM |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 1160.0 ccm (70.78 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.50 litres (4.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1439 mm (56.7 inches) |
| Overall Width | 758 mm (29.8 inches) |
| Overall Length | 2055 mm (80.9 inches) |
| Overall Height | 1120 mm (44.1 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.8920 HP/kg |
| Dry Weight | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| | |
Speed Triple 1200 Rr Bretling Limited Edition dimensions and frame | |
| Wheels | Pirelli® Diablo Supercorsa V3 |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. Brembo. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Brembo. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins monoshock RSU with linkagel. Öhlins S-EC 2.0 OBTi system electronic compression / rebound damping. |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Öhlins 43mm fully adjustable USD forks. Öhlins S-EC 2.0 OBTi system electronic compression / rebound damping |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Frame | Aluminum twin spar frame. bolt-on aluminium rear subframe |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Speed Triple 1200 RR Bretling Limited Edition discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 16 000 km/10 000 miles/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | All-LED lighting. with self-cancelling indicators |
| Electrical | Lithium-ion battery battery. |
| Instruments | 5 inch TFT color instruments |
| Oil capacity | 3.80 litres (4.02 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 23.9° |
| Exhaust system | Stainless steel 3 into 1 header system with underslung primary silencer and side mounted secondary silencer |
| Driveline | X-ring chain |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.