Street Triple 765 Rs - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | CPhantom Black, Silver Ice, Carnival Red, Cosmic Yellow |
| Price | US$ 12795. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Naked bike |
| Model | Triumph Street Triple 765 RS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 103.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.45 litres/100 km (22.5 km/l or 52.86 mpg) |
| Clutch | Wet. multi-plate, slip assisted |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection with SAI |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 78.0 x 53.4 mm (3.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Max Torque | 80.0 Nm (8.2 kgf-m or 59.0 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 765.0 ccm (46.68 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1399 mm (55.1 inches) |
| Overall Width | 792 mm (31.2 inches) |
| Overall Length | 2055 mm (80.9 inches) |
| Overall Height | 1064 mm (41.9 inches) |
| Seat Height | 836 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 188.0 kg (414.5 pounds) |
Street Triple 765 Rs dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium alloy 5-spoke |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo single-piston caliper. Switchable ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo Stylema, floating discs, 4-piston radial monobloc calipers. Switchable ABS. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 131 mm (5.2 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins STX40 piggyback reservoir monoshock, adjustable compression and rebound damping, and preload adjustment. 131.2mm wheel travel |
| Front Wheel Travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Front Suspension | Showa 41 mm upside down big piston forks (BPF), adjustable compression damping, rebound damping and preload adjustment. |
| Trail | 97 mm (3.8 inches) |
| Frame | Aluminium beam twin spar. Rear 2 piece high pressure die cast. |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Street Triple 765 RS discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/6,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 24 month warranty unlimited mileage |
| Instruments | Full-colour, 5´ TFT instrument pack with 2x Themes, 3x styles and high/low contrast options |
| Rake (fork angle) | 23.2° |
| Exhaust system | Stainless steel 3 into 1 exhaust system low single sided stainless steel silencer |
| Driveline | X ring chain |
| Output | 130.0 HP (94.9 kW)) @ 12000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.