Tf 450 Rc - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Triumph Racing Yellow/Black/White |
| Price | US$ 10995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Triumph TF 450-RC |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, multiplate; hydraulic actuation |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Dell’Orto EFI w/ 44mm throttle body |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 450.0 ccm (27.46 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.00 litres (1.85 US gallons) |
| Wheelbase | 1492 mm (58.7 inches) |
| Overall Width | 836 mm (32.9 inches) |
| Overall Height | 1270 mm (50.0 inches) |
| Seat Height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 108.4 kg (239.0 pounds) |
Tf 450 Rc dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop Geomax MX34 tires |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo Single Piston, |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo Twin Piston, |
| Rear Tyre | 110/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Rear Suspension | KYB shock, spring preload, high/low-speed compression damping, and rebound damping adjustable |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | KYB Air-Oil Separate (AOS) 48mm closed-cartridge coil-spring fork, compression and rebound damping adjustable |
| Trail | 116 mm (4.6 inches) |
| Frame | Double-cradle aluminum |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph TF 450-RC discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Hour Meter, Multifunction Switch Cubes |
| Rake (fork angle) | 27.4° |
| Exhaust system | Single Silencer |
| Driveline | 13/48 |
| Year of manufacture | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.