Tiger 1200 Gt Explorer - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Snowdonia White, Carnival Red, Sapphire Black |
| Price | US$ 23795. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Allround |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 113.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.90 litres/100 km (20.4 km/l or 48.00 mpg) |
| Clutch | Hydraulic, wet, multi-plate, slip and assist |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 89.9 x 60.5 mm (3.5 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Max Torque | 130.0 Nm (13.3 kgf-m or 95.9 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 1160.0 ccm (70.78 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 29.98 litres (7.92 US gallons) |
| Wheelbase | 1560 mm (61.4 inches) |
| Overall Width | 849 mm (33.4 inches) |
| Overall Length | 2248 mm (88.5 inches) |
| Overall Height | 1497 mm (58.9 inches) |
| Seat Height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 255.8 kg (564.0 pounds) |
| | |
Tiger 1200 Gt Explorer dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium alloy. Metzeler Tourance tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo single piston caliper, ABS. |
| Brake Disc Diameter | 282 mm (11.1 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo M4.30 Stylema monoblock radial calipers, ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-R18 |
| Front Tyre | 120/70-R19 |
| Rear Wheel Travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Suspension | Showa semi-active damping monoshock, with automatic electronic preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Front Suspension | Showa 49mm, semi-active damping USD forks |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
| Frame | Tubular steel frame, with forged aluminium outriggers. Fabricated, bolt-on aluminium rear subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Tiger 1200 GT Explorer discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/6,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 3 years, unlimited mileage warranty |
| Lighting | All LED lighting |
| Instruments | Full-colour 7†TFT screen |
| Oil capacity | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Alternate seat height | 877 mm (34.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Exhaust system | Stainless steel 3 into 1 header system with underslung primary silencer and side mounted secondary silencer |
| Output | 147.0 HP (107.3 kW)) @ 9000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Triumph Tiger 1200 GT Explorer |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.