125 Sx - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 KTM 125 SX is a lightweight two-stroke offroad machine designed for young riders and beginners entering competitive motocross. Known for its agile handling and responsive 15 hp engine, it delivers an engaging platform for learning fundamental riding skills. The fuel-injected single-cylinder powerplant provides crisp power delivery and reliability across varying track conditions.
2025
General information | |
| Color Options | Orange/black/grey |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | KTM 125 SX |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc DS clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Vitesco Technologies EMS |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 39 mm |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Max Power | 15.0 HP (10.9 kW)) |
| Capacity | 124.8 ccm (7.62 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1493 mm (58.8 inches) |
| Ground Clearance | 359 mm (14.1 inches) |
| Seat Height | 958 mm (37.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1623 HP/kg |
| Dry Weight | 92.4 kg (203.7 pounds) |
125 Sx dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 2.15-19 |
| Front Tyre | 1.6-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 KTM 125 SX discussion group or the general KTM discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Exhaust system | Aluminum |
| Driveline | 520, Non-sealed chain |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.