Alloy Gp 300 Se - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Gold/ivory, red/ivory, blue/ivory, purple/ivory |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Royal Alloy GP 300 SE |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Magnetti Marelli EFI |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 75.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Max Torque | 23.0 Nm (2.3 kgf-m or 17.0 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Max Power | 24.1 HP (17.6 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 278.0 ccm (16.96 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 10.50 litres (2.77 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 670 mm (26.4 inches) |
| Overall Length | 1845 mm (72.6 inches) |
| Overall Height | 1115 mm (43.9 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1588 HP/kg |
| Dry Weight | 152.0 kg (335.1 pounds) |
Alloy Gp 300 Se dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Twin Adjustable hydraulic coil |
| Front Suspension | Double preload adjustable with anti-dive |
| Frame | Steel space frame with steel body |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Royal Alloy GP 300 SE discussion group or the general Royal Alloy discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Spark plugs | NGK PMR98 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | UK brand. |
| Warranty | 24 months |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12 Volt 9Ah battery |
| Driveline | CVT |
| Lubrication system | Pressure splash |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.