Alloy Gt 125 Ac - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black, black/white, red, red/white, orange, blue/white, grey |
| Category | Scooter |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Automatic CVT |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Electronic Inductive |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 9.2 Nm (0.9 kgf-m or 6.8 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.6 ccm (7.60 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.00 litres (2.91 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Ground Clearance | 330 mm (13.0 inches) |
| Overall Width | 620 mm (24.4 inches) |
| Overall Length | 1870 mm (73.6 inches) |
| Overall Height | 1115 mm (43.9 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0732 HP/kg |
| Dry Weight | 130.0 kg (286.6 pounds) |
Alloy Gt 125 Ac dimensions and frame | |
| Wheels | Cast |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Single Shock |
| Front Suspension | Spring Shock |
| Frame | Steel cradle |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Royal Alloy GT 125 AC discussion group or the general Royal Alloy discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | UK brand. |
| Warranty | 24 months, unlimited mile, roadside assistance |
| Electrical | 12 Volt 9Ah battery |
| Output | 9.5 HP (6.9 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Royal Alloy GT 125 AC |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.