Avinton Collector Roadster - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Avinton Collector Roadster is a heavyweight naked bike powered by a robust 1645cc S&S V-Twin engine delivering 120 horsepower and substantial low-end torque. Built for riders seeking classic American cruiser styling with modern performance, it excels at highway cruising and commanding presence with its distinctive retro design. Known for its accessible power delivery and refined engineering, this French-built machine appeals to experienced enthusiasts valuing character and craftsmanship.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2014 |
| Model | Avinton Collector Roadster |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 in 1 stainless steel or carbon |
| Driveline | Kevlar belt primary |
| Clutch | 10 dry disks with pressure diaphragms |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 46mm/diam. carburator with flat valve; air intake butterflies managed electronically |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 101.6 x 101.0 mm (4.0 x 4.0 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Top speed | 262.0 km/h (162.8 mph) |
| Torque | 168.00 Nm (17.1 kgf-m or 123.9 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 120.00 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Engine details | S and S V-Twin at 45 degree |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1645.00 ccm (100.38 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 10-spoke aluminium |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Sachs shocks |
| Front wheel travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | 46mm adjustable Ceriani fork |
| Trail | 85 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Tubular with suspended engine, oil circuit integrated in the frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6857 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Dry weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | French brand |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/white |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.