Avinton Collector Roadster - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Avinton Collector Roadster is a lightweight French cruiser designed for riders seeking classic styling with modern efficiency. Its 193kg wet weight and accessible 790mm seat height suit riders of varying experience levels. Known for excellent fuel economy and a distinctive Kevlar belt drive system, this retro roadster delivers practical everyday performance in an elegant package.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2015 |
| Model | Avinton Collector Roadster |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 in 1 stainless steel or carbon |
| Greenhouse gases | 125.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.40 litres/100 km (18.5 km/l or 43.56 mpg) |
| Driveline | Kevlar belt primary |
| Clutch | 10 dry disks with pressure diaphragms |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 46mm/diam. carburator with flat valve; air intake butterflies managed electronically |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 101.6 x 101.0 mm (4.0 x 4.0 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Top speed | 262.0 km/h (162.8 mph) |
| Torque | 168.00 Nm (17.1 kgf-m or 123.9 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 120.00 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Engine details | S and S V-Twin at 45 degree |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1647.00 ccm (100.50 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 10-spoke aluminium |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Sachs monoshock |
| Front wheel travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | 46mm adjustable Ceriani fork |
| Trail | 85 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Tubular with suspended engine, oil circuit integrated in the frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6857 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Dry weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | French brand |
| Factory warranty | 24 months |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/white |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.