Avinton Deluxe - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Avinton Deluxe is a powerful naked bike featuring a 1645cc S&S V-Twin engine delivering 120 horsepower and impressive 168 Nm torque. Built for experienced riders seeking raw performance and classic styling, it combines American cruiser heritage with modern engineering and exceptional low-end grunt.
2014
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2014 |
| Model | Avinton Deluxe |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Arrow Carbon Silencer |
| Driveline | Kevlar belt primary |
| Clutch | Beringer Clutch Lever |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR 46mm/diam. carburator with flat valve; air intake butterflies managed electronically |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 101.6 x 101.0 mm (4.0 x 4.0 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Torque | 168.00 Nm (17.1 kgf-m or 123.9 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 120.00 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) @ 5750 Revolutions">RPM |
| Engine details | S and S V-Twin at 45 degree |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1645.00 ccm (100.38 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Comfort seat |
| Wheels | Marchesini rims |
| Rear brakes diameter | 282 mm (11.1 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 335 mm (13.2 inches) |
| Front brakes | Single disc. Beringer single disc. Stainless steel break track with 6 piston caliper. |
| Rear tyre | 180/55-17 |
| Front tyre | 120/70-17 |
| Trail | 85 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Tubular with suspended engine, oil circuit integrated in the frame |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.6818 HP/kg |
| Dry weight | 176.0 kg (388.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | French brand. |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Custom |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.