Bear Hawkeye - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red, Blue, Black, White, Green |
| Price | US$ 1299. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Ice Bear Hawkeye |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA approved |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Engine Details | GY6 engine |
| Capacity | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.43 litres (1.70 US gallons) |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Dry Weight | 158.8 kg (350.0 pounds) |
Bear Hawkeye dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/60-13 |
| Front Tyre | 130/60-13 |
| Rear Suspension | Dual Shock |
| Front Suspension | Dual Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Hawkeye discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in US, produced in China, also called PMZ150-3C. Assembly required: front wheel, front fender, front cover, handlebars, handlebar covers,mirrors, trunk rack, trunk, rear shocks, floorboard covers. |
| Carrying Capacity | Trunc |
| Electrical | 12V 9Ah battery. |
| Oil capacity | 0.80 litres (0.85 US quarts) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.