Bear Trifecta 50 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black, black/silver, blue/silver, green/black, blue/black, red/silver |
| Price | US$ 2500. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Allround |
| Model | Ice Bear Trifecta 50 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | EPA approved |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 38.4 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 2.0 Nm (0.2 kgf-m or 1.5 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Max Power | 1.9 HP (1.4 kW)) @ 5500 RPM |
| Engine Details | 139QMB Xinba engine |
| Capacity | 49.5 ccm (3.02 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 4.54 litres (1.20 US gallons) |
| Wheelbase | 1669 mm (65.7 inches) |
| Ground Clearance | 119 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 1031 mm (40.6 inches) |
| Overall Length | 2159 mm (85.0 inches) |
| Overall Height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0073 HP/kg |
| Dry Weight | 258.6 kg (570.0 pounds) |
| | |
Bear Trifecta 50 dimensions and frame | |
| Wheels | Two rear wheels. Aluminium rims. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 205/50-10 |
| Front Tyre | 130/60-13 |
| Rear Suspension | Dual Shock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 48.3 km/h (30.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ice Bear Trifecta 50 discussion group or the general Ice Bear discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windshield. Sold in the US. Made in China. Also called PST50-2. Assembly required: front and rear wheels, front and rear fenders, windshield, mirrors, trunk, battery, differential, tow hitch, rear shelf. |
| Carrying Capacity | Trunk |
| Electrical | 12V, 7AH battery. |
| Oil capacity | 0.70 litres (0.74 US quarts) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.