Ducati Monster 1200 S - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Ducati Monster 1200 S is a lightweight naked bike built for experienced riders seeking an agile, responsive machine with genuine performance credentials. Known for its distinctive trellis frame design and powerful engine, it excels in both street riding and spirited canyon carving. The Monster 1200 S combines raw character with modern technology including dual-channel ABS and premium braking components for confident control.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2016 |
| Model | Ducati Monster 1200 S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter and two lambda probes. Twin aluminium mufflers |
| Emission details | Euro 3 |
| Clutch | Light action, wet, multiplate clutch with hydraulic control. Self-servo action on drive, slipper action on over-run. |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. 53mm throttle bodies with full Ride by Wire |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Torque | 124.50 Nm (12.7 kgf-m or 91.8 ft.lbs) @ 7250 Revolutions">RPM |
| Power | 145.00 Horsepower">HP (105.8 Kilowatt">kW)) @ 8750 Revolutions">RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Y-shaped 3-spoke in light alloy |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 190/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 152 mm (6.0 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with fully adjustable Ohlins monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Ohlins fully adjustable 48mm usd forks |
| Trail | 93 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.3° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame attached to the cylinders head |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.50 litres (4.62 gallons) |
| Wheelbase | 1,511 mm (59.5 inches) |
| Overall width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall length | 2,200 mm (86.6 inches) |
| Overall height | 1,040 mm (40.9 inches) |
| Alternate seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.7967 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Dry weight | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 years unlimited mileage |
| Instruments | Colour TFT display |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, Star White |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.