Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is a premium touring cruiser built for long-distance comfort and luxury, featuring an integrated infotainment system, cruise control, and extensive storage. Its low seat height and manageable weight make it accessible to a broader rider demographic while delivering classic Harley styling and reliable performance. Best known for combining ultimate comfort with touring capability, it appeals to riders seeking an authoritative presence on the highway without sacrificing everyday practicality.
General information | |
| Price as new | 2.9 See the detailed rating of touring capabilities, reliability, accident risk, etc. Compare with any other motorbike. |
| Category | Touring |
| Year | 2019 |
| Model | Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Greenhouse gases | 126.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.47 litres/100 km (18.3 km/l or 43.00 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. ESPFI |
| Bore x Stroke | 100.0 x 111.0 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 150.0 Nm (15.3 kgf-m or 110.6 ft.lbs) @ 3250 Revolutions">RPM |
| Power | 90.0 Horsepower">HP (65.7 Kilowatt">kW)) @ 5450 Revolutions">RPM |
| Engine details | Milwaukee-Eightâ„¢ 107 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1746.0 ccm (106.54 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear tire | 180/65-B16 |
| Front tire | 130/80-B17 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall length | 2600 mm (102.4 inches) |
| Seat height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2261 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 410.1 kg (904.0 pounds) |
| Dry weight | 398.0 kg (877.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Windshield. Cruise control. Optional Alarm. Infotainment. |
| Carrying capacity | Saddle bags, top box |
| Light | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instruments | Larger speedometer and tachometer with wide numbers; large fuel and volt gauges with wide numbers; display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator; and larger telltale indicators |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, Twisted Cherry, Midnight Blue//Barracuda Silver, Wicked Red/Barracuda Silver, Kinetic Green |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.