Harley-Davidson Street Glide Special - 2021 Specifications and Reviews
The 2021 Harley-Davidson Street Glide Special is a premium touring cruiser designed for long-distance riders seeking comfort and style. Its Milwaukee-Eight 114 engine delivers smooth power and torque, while advanced features like electronic fuel injection and premium suspension cater to highway cruising. Best known for its distinctive batwing fairing, spacious seating, and commanding presence on extended tours.
General information | |
| Price as new | 3.6 See the detailed rating of touring capabilities, reliability, accident risk, etc. Compare with any other motorbike. |
| Category | Touring |
| Year | 2021 |
| Model | Harley-Davidson Street Glide Special |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Greenhouse gases | 121.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.23 litres/100 km (19.1 km/l or 44.98 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 160.0 Nm (16.3 kgf-m or 118.0 ft.lbs) @ 3250 Revolutions">RPM |
| Power | 100.0 Horsepower">HP (73.0 Kilowatt">kW)) @ 5020 Revolutions">RPM |
| Engine details | Milwaukee-Eightâ„¢ 114 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1868.0 ccm (113.99 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Gloss Black Prodigy |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear tire | 180/55-B18 |
| Front tire | 130/60-B19 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 173 mm (6.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Fuel capacity | 22.70 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall length | 2425 mm (95.5 inches) |
| Seat height | 663 mm (26.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2784 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 375.1 kg (827.0 pounds) |
| Dry weight | 359.3 kg (792.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Windshield. Cruise control. Alarm. Infotainment. |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Light | High beam, running lights, directional lights, low oil pressure, neutral, engine diagnostics, battery, cruise control, accessory, security system, gear indication, low fuel warning, ABS, miles to empty display, fog/aux lamp indicator |
| Instruments | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator; and larger tell-tale indicators. |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, River Rock Gray Denim, Billiard Burgundy, Stone Washed White Pearl, Performance Orange, Scorched Orange/Silver Flux, Zephy Blue/Black Sunglo |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.