Harley-Davidson Tri Glide Ultra - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Harley-Davidson Tri Glide Ultra is a premium three-wheeled touring cruiser designed for riders seeking ultimate comfort and stability on long-distance journeys. Powered by the Milwaukee-Eight 114 V-twin engine delivering 100 horsepower and 164 Nm of torque, it offers smooth, commanding performance paired with advanced touring amenities. Best known for its exceptional handling, spacious seating, and legendary Harley character, it's ideal for experienced cruiser enthusiasts prioritizing comfort and confidence.
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2023 |
| Model | Harley-Davidson Tri Glide Ultra |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Greenhouse gases | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 164.1 Nm (16.7 kgf-m or 121.0 ft.lbs) @ 3250 Revolutions">RPM |
| Power | 100.0 Horsepower">HP (73.0 Kilowatt">kW)) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Engine details | Twin-Cooled™ Milwaukee-Eight® 114 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1868.0 ccm (113.99 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black, 7-spoke cast aluminum. Two rear wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Integrated park brake. |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4 piston. |
| Rear tire | 205/65-R15 |
| Front tire | MT90-B16 |
| Rear Suspension | Hand-adjustable emulsion rear suspension |
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1670 mm (65.7 inches) |
| Ground clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall length | 2670 mm (105.1 inches) |
| Seat height | 688 mm (27.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1831 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 563.8 kg (1,243.0 pounds) |
| Dry weight | 546.1 kg (1,204.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Trike. Windshield. Traction control. Cruise control. Slip control. Electronic linked braking. Alarm. Infotainment. USB. Bluetooth. Foot actuated dual parking brake. |
| Carrying capacity | Trunk and top box. 6.8 cu ft luggage volume. |
| Light | All LED lighting |
| Instruments | 6.5 inch color TFT. Speedometer, tachometer, fuel, and voltage gauges; display features odometer, trip A, trip B, range to empty, gear indicator |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, Atlas Silver Metallic, Gray Haze/Silver Fortune, Prospect Gold/Vivid Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.